Çalışma saatleri

Pet shop Reyonu

insanlarla bir arada yaşayan ihtiyaçları da, barınmaları da insan tarafından karşılanan hayvanlardır  “EVCİL HAYVAN”.

Faydası dokunur  insana bekler kapısını, sahibinin eve gelmesini kimisi yumurta verir.

Kimisi süt. Kimisi yüzer, kimiside yatar akşama kadar.

Genelde de evde beslenen hayvanların yemesi ve içmesi bizim için çok önemlidir çünkü onlar artık kendi evimizin bir parçası olmuşlardır.

O neden den dolayıdır ki onlara öyle canımız ne isterse kafamıza göre bir şey vermek içimizden gelmez.

Onun için onları en güzel köpek maması vekedi maması ile beslemeye çalışırız.

Aslında doğru olanı da budur çünkü onların sağlığı önemlidir.

Genellikle evlerimizde beslediğimiz hayvanların içerisinde kedi ve köpek ilk sırada yer alsa da bunların yanı sıra akvaryum balıkları ve sürüngenlerde son zamanlarda oldukça ilgi çekici bir hal almışlardır.

Bu tür hayvanları yine petshop mağazalarında bulabilmeniz mümkündür.

Üstelik evde hayvan beslemek hem psikolojik olarak insanı rahatlatan bir durumdur. Hatta hayvanların bizim hayatımızda o kadar önemli yeri vardır ki bir çok hastalık hayvanlarla yapılan terapiler sonucunda tedavi edilmiş ya da etkisi azaltılmıştır.

Örnek olarak otizmli, down sendromlu çocukların tedavisinde hayvanlarla terapiden oldukça fazla oranda faydalanılmaktadır. Ülkemizde henüz olmasa da pek çok ülkede pet shoplarda hayvan satışı yasaktır insanların bu ihtiyaçları ancak bu hayvanları yetiştirme çiftliklerinden ya da koruyucu ailelerden alabilmektedirler.

Yani hayvan deyip geçmeyin onlar hayatımızın bir parçası olmuşlardır. Sevmesi, Sevinmesi, koklaması hatta bazılarının ağlamasına şahit olmuşuz. Kimisine de dost olmuştur o hayvanlar. Korkmak dan ziyade kimimizde bağlanmıştır onlara.

Ya onlara bakmak yerine sokağa bırakılan evcil hayvanlar  ve  onlara bakmaktan sıkılan insanlara ne demeli.!

Onlarcasının da aç kalması cabası, aç kaldıklarından saldırganlaşarak çevreye de artık zarar vermektedirler. Asıl şuçlunun kendimiz olduğunu onların ise aslında doğasından ayrılarak hayatımıza karışan bir kurban oldukları ve bu sonuçta kendimize dost edinmek yerine kendimizi de kurban ettiğimizi de unutmamalıyız…

Doğayı seviyoruz diyerek aslında nasıl zararlar veriyoruz. Bize bağlanarak hayatımızın bir parçası yaptığımız hayvanlar aslında birer dost olarak inşallah gerekli değeri görecektir.

 

Test

Form Gönderimi

Tamam